Kalıp Avrasya 2014 Fuarı Detaylar “Materials Science and Engineering A” da makalemiz yayınlandı Detaylar 2. Uluslararası Yüzey İşlemler Sempozyumu Detaylar Böhler Uddeholm Gebze'ye Taşındı Detaylar Uddeholm Metal Enjeksiyon Semineri 2014 Seminer Detayları

Üretim

Gelişmiş Üretim Prosesi

Bütün tarihimiz boyunca geliştirme, yeni teknoloji ve prosesleri kullanmada hep ilk olduk.
Çeliklerimiz İsveç’deki kendi üretim firmalarımızda üretilmektedir.

Prosesler takım çeliğinin üretimine göre tasarlanmaktır.
Üretim prosesimizle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Üretimimizde üç ana proses kullanmaktayız:

Geleneksel

Elektro Cürufaltı Ergitme (ESR)

Toz Metalurjisi


Geleneksel

Uddeholm üretim tesisleri kalıp çeliğine özeldir yani kalıp sadece takım çeliği üretir ve ergitme, pota işlemi, dövme, haddeleme, ısıl işlem ve işleme birimlerini içerir. Bütün prosesler birinci kaliteyi yakalamak adına çok sıkı kontrol edilir.
Geleneksel üretim yöntemi dört genel adımı içerir:

  • Elektrik Ark Ocağı
  • Pota Fırını
  • Dipten Döküm 
  • Sıcak şekillendirme ve ısıl işlem


Bütün üretim aşamalarını kontrol etmek için gelişmiş teknikler kullanılmaktadır. Böylece bütün çelikler spesifikasyonlara uygun üretilir ve müşterilerimize her zaman aynı yüksek kalitede ürün ulaşmasını garanti ederiz.  

 

Elektro Cürufaltı Ergitme (ESR)

Elektro Cürufaltı Ergitme (ESR) yönteminde ingot, aşırı ısıtılmış cürufun içine batırılmış elektrot ile ergitilerek suyla soğutulmuş kalıbın içinde üretilir. Sıvı cürufun içinden geçerek elektriksel direnci sağlayan elektrik akımı ısıyı üretir.

Uddeholm dünyada ESR ile takım çeliği üreten en büyük üreticidir.

 

Toz Metalurjisi

Yüksek Alaşımlı Çelikler katılaşma hızı arttırılarak gelişmiş özellikler kazanırlar. Daha ince mikroyapı ve matriste küçük, iyi dağılmış karbürler oluşmasını sağlar.

Toz metalürjisinde (TM) ergiyik metal azot gazı yardımıyla 50-100 µm ortalama boyutlarında küçük damlacıklara dönüşecek şekilde püskürtülür. Tozun kirlenmesini engellemek için toz direkt olarak kapsüllere doldurulur. Sıcak izostatik pres (HIP) yöntemiyle toz %100 yoğunluğa sıkıştırılır.

Püskürtmeden önce özel saflaştırma işlemi uygulanarak ergimiş çeliğin mikroyapı temizliği geliştirilir. Bunun sonucunda mekanik özellikler de gelişir ve çok düşük metalik olmayan inklüzyon seviyesi (SuperClean™) yakalanır.

HIP işlemi uygulanmış toz metalürjik kapsüller daha küçük ölçülere sıcak dövülür ve haddelenir. Sonrasında ısıl işlem ve işleme yapılır.

Toz metalürjik çelikler soğuk iş, plastik ve kesme takımı alanlarında çok geniş uygulamalara sahiptir.go