Kalıp Avrasya 2014 Fuarı Detaylar “Materials Science and Engineering A” da makalemiz yayınlandı Detaylar 2. Uluslararası Yüzey İşlemler Sempozyumu Detaylar Böhler Uddeholm Gebze'ye Taşındı Detaylar Uddeholm Metal Enjeksiyon Semineri 2014 Seminer Detayları

Desen

Desen İşleme

Desen uygulamaları konusunda uzun yıllardır uluslararası çapta faaliyet göstermekte olan ESCHMANN TEXTURES firmasının teknik bilgi, tecrübe ve personel desteği ile yürütülen desen faaliyetimiz Türkiye kalıpçılık sektörünün bu konudaki tüm ihtiyaçlarını yurtiçinde karşılayabilmeyi amaçlamaktadır.

2011 yılında başladığımız Türkiye’deki desen faaliyetimizde, Ford V262 ve V363 projelerinin tüm kalıpları başarıyla teslim etmiş durumdayız. Ayrıca otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere pek çoık projeye de destek verdik.

Desen tipleri çok çeşitli olabileceği gibi yaklaşık 2500’e yakın desen çeşidi bulunuyor. Sınıflandırma kriterleri genel görüntü açısından deri deseni, tekstil deseni, geometrik desen v.d gibi olabilirken bu sınıfların içindeki desen tipleri çeşitlenmekte, yüzey dağlama derinlikleri ve parlaklıklarına göre gruplandırılmaktadır.

Kalıbın desenlenmesi için en çok bilinen yöntem asit ile dağlama yöntemidir. İşlemleri tamamlanan ve baskıları onaylanarak Desen Tesisi’ne ulaşan kalıplar, yüzey kalite kontrolleri yapıldıktan sonra desenlenecek bölgeleri temizlenmek üzere kumlaya alınır. Desen öncesi kalıp yüzeyinde önerilen polisaj değeri ortalama olarak 400 grit’tir. Temizlenen yüzeye, ilgili desenin genel olarak film ile veya zaman zaman sprey ile uygulaması (kum desenleri) yapılmaktadır. Sprey desenleri çoğunlukla beyaz eşya sektöründe tercih edilmektedir. Kimi desenler bir tek film uygulaması ve bir dağlama işlemi ile yapılabilmekte iken, bazı desenler ise 3-4 kere film tatbiki, bir o kadar dağlama işlemi ve ara işlemler olmak üzere toplam 20’nin üzerinde uzun-kısa süreçlerden geçerek yapılmaktadır.





go