Kalıp Avrasya 2014 Fuarı Detaylar “Materials Science and Engineering A” da makalemiz yayınlandı Detaylar 2. Uluslararası Yüzey İşlemler Sempozyumu Detaylar Böhler Uddeholm Gebze'ye Taşındı Detaylar Uddeholm Metal Enjeksiyon Semineri 2014 Seminer Detayları

Soğuk İş Uygulamaları

Soğuk İş Uygulamaları

Döngüsel yüklere ve iş parçası ve kalıp yüzeyi arasındaki sürtünmelere bağlı olarak kalıbın çalışan yüzeyleri sürekli bozulmalara uğrar. Kalıp yüzeyindeki bu bozukluklar er ya da geç şekil verilen parçalarda kalite problemlerine (tolerans dışı kalma veya kötü yüzey kalitesi vb.) yol açar. Böylece kalıbın değiştirilmesi ( kalıcı hasarlarda), yeniden taşlanması veya yeniden parlatılması gerekir.

Kalıba yapılan bu tadilat işlemleri, üretimin durması ve dolayısıyla verimin düşmesi demektir. Bu nedenle, yüksek verim ve ekonomik üretim prosesi sağlamak için kalıbın değişik hasar mekanizmalarına karşı dirençli olması önem kazanmaktadır.

Sonuçta, uygulamalar için doğru kalıp çeliği seçimi gerçek hasar mekanizmalarına karşı çeliklerin göstereceği mekanik özelliklerle doğrudan bağlantılıdır.

Aşınma, ağız dökülmesi, plastik deformasyon, kırılma, sarma.

Relative comparision of the resistance to failure mechanisms (.pdf)


Steel treatment

Download brochuresgo